واحد مهندسی نرم افزار

اداره مهندسی نرم افراز شرکت فناوری اطلاعات پویش آکس با بهره گیری از تکنولوژیهای روز دنیا و به خدمت گرفتن نیروهای خبره محصولاتی مطمئن و کارامد طراحی و پیاده سازی نموده است. عمده محصولات ما در خصوص بانکداری دیجیتال و غیر حضوری است.

از جمله آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سامانه ارائه خدمات بانکی غیر حضوری (پیشخوان مجازی رسالت)
  • سامانه کشف تخلفات پولشویی
  • سامانه گزارشگیری پویا
  • انواع سامانه های خودکار سازی فرآیندهای بانکی
  • پیاده سازی سامانه هایی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی بانکها را ملزم به پیاده سازی نموده است مانند سامانه مانا، بیتا، CTR و...


پیشخوان مجازی رسالت

سامانه ارائه خدمات بانکی غیر حضوری به سفارش بانک قرض الحسنه رسالت با نام «پیشخوان مجازی رسالت» در راستای ارائه خدمات غیرحضوری در همه روزهای هفته و کلیه ساعات شبانه روز بعد از ساعتها تحلیل و امکان سنجی، توسط تیم توسعه محصول در اداره مهندسی نرم افزار پیاده سازی گردید و در سال 1398 به عنوان محصولی دانش بنیان ثبت گردید.

در پیشخوان مجازی رسالت، خدماتی که پیشتر در شعب بانک ها ارائه می شد، به صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار می گیرد. خدماتی همچون صدور کارت، درخواست دسته چک، رفع سوء اثر چک برگشتی، دریافت رمز اینترنت بانک، موبایل بانک، تلفن بانک، برآورد میزان تسهیلات قابل دریافت و...


در پیشخوان مجازی رسالت با استفاده از الگوریتم ها و فرآیندهای استاندارد بانکی درخواست ها به صورت خودکار بررسی و اعتبار سنجی شده و مواردی که امکان اجرای خودکار دارند در لحظه پاسخ داده شده و برخی دیگر جهت مشاهده و تایید توسط کاربر بانک در کارتابل مسئول مربوطه قرار گرفته و در صف پاسخ دهی قرار می گیرد. با این روش اغلب خدمات، آنی و بیست و چهار ساعته در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

پیاده سازی فرآیندهای جدید و بهینه سازی فرآیند ها تا زمان رفع کامل نیاز به شعب همچنان در دستور کار این اداره قرار دارد.

سامانه کشف تخلفات پولشویی

این سامانه با اجرای الگوریتم های هوشمند و داده کاوی گزارشاتی متناسب برای ادارات مبارزه با پولشویی بانک ها فرآهم می آورد تا در کمترین زمان ممکن امکان اقدامات لازم مهیا گردد.

سنجش متغییرهای مختلف، ساخت متغییرهای چند بعدی، کلاستر کردن و پروفایل کردن موجودیت های بانکی از جمله مشتریان، دستگاه های پرداخت، پذیرندگان و... به همراه یافتن موجویتهای خارج از عرف و سابقه (Out Layer) از جمله ویژگی های این سامانه هستند. 

این سامانه نیز در سال 1398 پس از بررسی به عنوان محصول دانش بنیان دیگری برای شرکت پویش آکس به ثبت رسید.


خودکارسازی فرآیندها

سامانه های متعددی جهت تسریع، کاهش هزینه و افزایش کیفیت خدمات توسط اداره نرم افزار طراحی و پیاده سازی گردیده است. از جمله آنان می توان به:

  • مسدودی و رفع مسدودی اتوماتیک سپرده ها مبنی بر احکام دریافتی از قوه قضاییه
  • صدور خودکار کارت نقدی پس از دریافت درخواست مشتری
  • آماده کردن گزارشات FIU در بازه زمانی مقرر
  • صدور خودکار دسته چک و ارسال به اداره پست
  • و...

 

سامانه گزارشگیری پویا

این سامانه با کاربرد عمومی گزارش گیری، برای راحتی ارائه گزارشات طراحی گردید. ساخت یک گزارش و قرار دادن آن در پنل کاربران مربوطه نیاز به کد نویسی و تغییر در سرور نداشته و می توان با صرف صرفا چند دقیقه گزارشی جدید را برای مدیران، کارشناسان و مسئولین مربوطه ارائه کرد. چنین ابزاری عصای دست اداره هوش تجاری و تحلیلگران خواهد بود.

طراحی هوشمندانه و استفاده از تکنولوژهای نوین موجب شد که این سامانه نیز به عنوان سومین محصول دانش بنیان شرکت فناوری اطلاعات پویش آکس به ثبت برسد.


الزامات بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی به عنوان رگولاتور در نظام بانکداری، بانک ها را ملزم به اجرای سامانه هایی می نمایند که ما در اداره نرم افزار شرکت پویش آکس با پیاده سازی آنان آماده ارائه این خدمات به بانک ها و موسسات مالی هستیم. سامانه مانا (ارسال مشخصات کارت های نقدی) سامانه بیتا (ارسال اطلاعات مالیاتی به وزارت دارایی) و... از جمله این سامانه ها هستند.