واحد عملیات و مانیتورینک

نصب و راه اندازی Storage های مختص به سرویس BI

با توجه به حجم بالای اطلاعات ذخیره شده و در حال پالایش دیتابیس های BI، بستر ذخیره سازی جداگانه ای را در جهت بهبود فضای ذخیره سازی و میزان I/O مصرفی دستگاه ها فراهم نموده ایم تا سرعت جستجو در پایگاه های داده و پاسخگویی به درخواست ها به مراتب افزایش یابد و در آینده نیز قابلیت بروز رسانی و گسترش پذیری وجود داشته باشد.
نصب و راه اندازی سرویس One View جهت مانیتورینگ سخت افزاری کلیه سرورها

نرم افزار One View یکی از چندین نرم افزار مانیتورینگ راه اندازی شده می باشد که در بخش مانیتورینگ شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و نرم افزار تخصصی ارائه شده توسط کمپانی HP جهت مانیتورینگ سرور های آن می باشد. هدف از راه اندازی این سرویس، حجم بالای سرور های فیزیکی با برند HP در سایت است که به صورت 24 ساعته در حال سرویس دهی می باشند لذا لازم است کلیه منابع این سرور های فیزیکی و همچنین پایداری و دسترسی پذیری آن ها به صورت مداوم مانیتور شوند تا به محض بروز رخداد، شناسایی و جهت بررسی و رفع اشکال گزارش شوند.

راه اندازی مانیتورینگ کلیه دستگاه های ذخیره ساز

یکی دیگر از نرم افزار های مانیتورینگ راه اندازه شده، نرم افزار EMC Monitoring and Reporting می باشد که امکان مانیتورینگ لحظه ای دستگاه های ذخیره ساز شرکت EMC را فراهم می نماید و منابع سخت افزاری، فضای ذخیره سازی و سایر قابلیت ها و امکانات مربوط به این دستگاه ها را مانیتور می نمایند لذا با توجه به اینکه اکثر دستگاه های ذخیره ساز تهیه شده و موجود در سایت جهت سرویس های عملیاتی، پایگاه های داده و غیره از این برند می باشند، لازم بر آن دانستیم این نرم افزار مانیتورینگ تخصصی مربوط به کمپانی EMC را راه اندازی نماییم تا به محض بروز رخداد، عملیات شناسایی و رفع اشکال صورت پذیرد.

راه اندازی سرویس SFTP جهت تبادل فایل با سازمان ها و شرکت ها

در بستر ارائه سرویس به سایر سازمان ها و شرکت ها گاها لازم است تبادل فایلی بین دو سازمان صورت پذیرد که در این خصوص می بایست پروتکل های امنیتی لحاظ گردند که یکی از راهکار هایی که در این شرکت فراهم شده است استفاده از نسخه امن پروتکل FTP یا Secure File Transfer Protocol (SFTP) می باشد. عملکرد پروتکل SFTP، شبیه به FTP است با ‌این تفاوت که ، SFTP از SSH برای انتقال فایل استفاده ‌می‌کند. در این‌ پروتکل، هم اتصال مربوط به انتقال داده و هم اتصال ارسال فرامین، بصورت رمزگذاری شده هستند، تا از اطلاعات و رمز‌هایی که بین دو سیستم ردوبدل ‌می‌شوند، محافظت گردد.


توسعه و بهینه سازی بستر مجازی سازی (Virtualization) موجود

اکثر سرویس های عملیاتی بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت پویش آکس بر روی سرور های مجازی راه اندازی شده و در حال سرویس دهی می باشند. لذا با توجه به گسترش روز افزون این سرور ها و سرویس ها و عدم پاسخگویی منابع سخت افزاری و نرم افزاری موجود، بر آن دانستیم با توجه به اهمیت موضوع و جهت کاهش ریسک های احتمالی و با در نظر گرفتن امکانات موجود و قابل تهیه، با افزایش سرور های فیزیکی و ارتقاء منابع سخت افزاری سرور ها، افزایش فضای ذخیره سازی استوریج ها و همچنین به روز رسانی پلتفرم مجازی استفاده شده و اضافه نمودن برخی دیگر از قابلیت های مجازی سازی به آن، اقدام به توسعه و بهینه سازی بستر موجود نماییم.


راه اندازی و پیاده سازی بستر مجازی سازی (Virtualization) جهت ارایه سرویس به سایر سازمان ها و شرکت ها

جهت سرویس دهی شرکت به سایر سازمان ها و شرکت ها، بر آن شدیم جهت برقراری امنیت بیشتر و مدیریت بهتر، زیرساخت و بستری را جدا از سرورها و سرویس های بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت پویش آکس فراهم نماییم و با استفاده از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری موجود و با استفاده از راهکار مجازی سازی VMware این بستر را راه اندازی و پیاده سازی نمودیم که در حال حاضر نیز به برخی از شرکت ها در حال سرویس دهی می باشد.